Department of Family and Community Services
Women of the Year Awards 2016 carousel

2016 Local Women of the Year Honour Roll

share on Facebook share on Twitter share on Yammershare by email

The NSW Local Women of the Year are chosen by Members of Parliament. These local women are recognised for their outstanding contribution to their local community as businesswomen, role models, volunteers, leaders and mentors.

  • Anne Andrews - Cessnock
  • Karen Anstiss - South Coast
  • Jennifer Armstrong - Cronulla
  • Marlene Back - Lane Cove
  • Linda Beaver - Monaro
  • Meikle Bennett - Heathcote
  • Barbara Beuzeville - Oxley
  • Alex Birrell - North Shore
  • Alison Bonhomme - Miranda
  • Maree Burke - Lismore
  • Christine Cameron - Albury
  • Stephanie Cameron - Tamworth
  • Adriana Care - Camden
  • Sharon Chamberlin - Mulgoa
  • Christine Clausen OAM - Oatley
  • Yvonne Crestani - Terrigal
  • Elaine Crockett - East Hills
  • Emelda Davis - Sydney
  • Marie De La Torre - Kiama
  • Geraldine Dean - Campbelltown
  • Nerida Dean - Tweed
  • Pamela deBoer - Upper Hunter
  • Anne Denham - Londonderry
  • Jane Diffey - Dubbo
  • Kelly Doyle - Seven Hills
  • Julia Eagles - Davidson
  • Pamela Ellerman - Murray
  • Sandra Ellicott - Coffs Harbour
  • Nora Etmekdjian - Ryde
  • Sara Evans - Wyong
  • Genevieve Fleming - Wagga Wagga
  • Mal Fruean - Macquarie Fields
  • Pauline Gallagher OAM - Lakemba
  • Josie Gregory - Willoughby
  • Paige Hadley - Penrith
  • Maggie Haertsch - Newcastle
  • Heather Hawkins - Coogee
  • Gail Hayden - Orange
  • Jillian Hogan - Swansea
  • Angela Ivancevic - Charlestown
  • Pennie Kearney - Maitland
  • Shubha Kumar - Baulkham Hills
  • Jhan Leach - Blacktown
  • Susan Lee - Strathfield
  • Alba Linklater - Clarence
  • Pauline Lockie - Newtown
  • Carole McDiarmid - Bathurst
  • Grace McLean - Lake Macquarie
  • Roxanne McMurray - Balmain
  • Jan McWilliams - Myall Lakes
  • Margret Meagher - Port Macquarie
  • Emily Messieh - Keira
  • Liz Messih - Canterbury
  • Melanie Milgate - Barwon
  • Jacqueline Milledge - Heffron
  • Heather Miller - Auburn
  • Vivienne Miller - Hornsby
  • Doreen Moore - Epping
  • Lorrie Morgan - Pittwater
  • Narelle Morris - Granville
  • Aileen Mountifield - Castle Hill
  • Mariam Mourad - Bankstown
  • Pauline Mullen - Goulburn
  • Catherine Murray - Holsworthy
  • Danna Nelse - Shellharbour
  • Thea O'Sullivan - Wallsend
  • Ivanka Pelikan - Mount Druitt
  • Rosemary Phillis - Riverstone
  • Sinila Radivojevic - Fairfield
  • Yvette Ringland - Bega
  • Anne Maree Robbie - Hawkesbury
  • Elizabeth Robinson - Parramatta
  • Mary Ryland - Manly
  • Jan Sharman OAM - Northern Tablelands
  • Anne Sillett - Blue Mountains
  • Brooke Starrett - Vaucluse
  • Christina Steel - Port Stephens
  • Judith Trotman - Drummoyne
  • Lorraine Vass - Ballina
  • Tia Veech - Wollondilly
  • Brenda Williams - Ku-ring-gai